2011 Open Int. de Sants  -  General Final       GRUP A


 

Clasificación Final                    
                         
Rank SNo.   Nombre FIDE FEDA FCE CLUB Pts BUC BUC Prog Prog-1
1 2 GM Sadler Matthew D 2625 0   Amersfoort 51 64 49½ 48½  46½  43½  39½  35   29½  23   16    8½
2 4 GM Iturrizaga Eduardo 2603 0     8 55 67½ 49 48   46   43   39   34   28½  22½  15½   8
3 9 GM Alvarez Pedraza Aramis 2551 2545 2512 Lleida 8 52 65 45 44   42   39½  36½  32½  27½  21½  15    8
4 12 GM Narciso Dublan Marc 2544 2524 2566 Montcada 8 50 61½ 45 44½  43   40½  37   33   28   22   15½   8
5 26 FM Delgado Ramos Hector 2488 0     8 49 60½ 43 42   40½  38½  35½  31½  27   21½  15    8
6 1 GM Smeets Jan 2628 0   Kasparov Marcote 54 68 44 43   41   38½  35   31½  27   21½  15    7½
7 17 GM Kunte Abhijit 2528 0     56½ 69½ 46½ 45½  43½  40½  37   32½  27   21   14½   7½
8 3 GM Kovalyov Anton 2612 2575     54½ 66½ 46½ 45½  43½  40½  36½  32   27   21   14½   7½
9 19 GM Handke Florian 2518 0     53½ 67 44½ 43½  41½  38½  34½  30½  26   20½  14    7½
10 51 FM Rios Cristhian Camilo 2424 0     52½ 65 44 43   41   38   34½  30½  26   20½  14½   7½
11 53 GM Mirzoev Azer 2415 2546   Binisalem 52½ 65 43½ 42½  40½  38   35   31   26½  21   14½   7½
12 18 GM Gonzalez Garcia Jose 2522 2560 2603 Uga 52½ 64½ 43½ 42½  41   38½  35   30½  25½  20   14    7½
13 32 FM Jimenez Fraga Pedro Alejandro 2464 0     51 62½ 44 43   41½  39   36   32   27   21   14½   7½
14 15 GM Aroshidze Levan 2539 2548 2575 Balaguer 50½ 62 42½ 41½  40½  38½  35½  31½  26½  20½  14½   7½
15 14 GM Adhiban B 2542 0     49½ 61 40½ 40   38½  36   33   29½  25   20   14    7½
16 24 IM Lalith Babu M R 2495 0     46½ 58½ 41 40   39   37   34   30½  26   20½  14    7½
17 96   Fernandez Garcia Jose Miguel 2285 2272   Shahmat 44½ 54½ 38 38   37   35   32   29   25   20   14    7½
18 40 FM Arribas Lopez Angel 2443 2426   Leganés 7 53 66½ 45 44   42   39   35   30   24½  19   13½   7
19 13 GM Cuartas Jaime Alexander 2542 2529 2560 Montcada 7 53 65 42½ 41½  39½  36½  33   29   24   19   13½   7
20 37 IM Perez Mitjans Orelvis 2452 2460 2520 Scc Sabadell 7 52½ 65 43 42   40   37   34   30   25   20   14    7
21 6 GM Cordova Emilio 2567 0 2567 Barberà 7 50½ 62 41½ 41   40   38   35   31   26   20½  14    7
22 68 IM Gullaksen Eirik 2376 0   Bergens 7 50 61 40½ 39½  37½  35½  32½  29   24½  19   13½   7
23 8 GM Swiercz Dariusz 2553 0     7 49 61½ 43 42   40   37   33   28½  24   19   13    7
24 20 GM Gonzalez Vidal Yuri 2503 2557     7 48½ 61 40 39   37   34½  31½  28   23½  19   13½   7
25 21 IM Alonso Rosell Alvar 2502 2497 2560 Scc Sabadell 7 48½ 60 39½ 38½  37½  35½  32½  28½  23½  18½  13    7
26 5 GM Gopal G N 2576 0     7 48½ 59½ 41 40   38   35   32   28½  24½  19½  13½   7
27 90 IM Pulvett Daniel 2303 0     7 48½ 59½ 39 38   37   35   32   28½  24   18½  13    7
28 46 IM Kanarek Marcel 2435 0   Hetman Koszalin 7 48 60½ 41½ 40½  38½  35½  32   28½  24   19   13    7
29 52 IM Bergez Luc 2416 2406 2417 Barberà 7 48 60 40 39   37   34   31   28   24   19   13½   7
30 50 IM Matnadze Ana 2428 2431 2493 Barberà 7 47 59 38½ 37½  36   33½  31   27½  23   18   13    7
31 82 WGM Gomes Mary Ann 2325 0     7 47 59 37 36   34   32   29   26   22   18   13    7
32 28 GM Karlsson Lars 2482 2464 2487 Sitges 7 46½ 58½ 38½ 37½  35½  33½  30½  27   22½  18   13    7
33 42 IM Anikaev Yuri N 2438 0 2438 Sant Andreu 7 46½ 58 39 38   36½  34   31   27½  23   18½  13    7
34 91 WGM Swathi Ghate 2300 0     7 46 57 36 35   34   32   29   26   22   18   13    7
35 10 GM Almeida Quintana Omar 2548 2599 2583 Scc Sabadell 7 45 56½ 38½ 37½  35½  33   30   26   22   18   13    7
36 118 cm Serra Pages Jordi 2248 2255 2288 Figueres 7 42½ 53 35 34½  33   31½  29   26   22   18   13    7
37 36 FM Alarcon Casellas Rolando 2453 0     7 41½ 52 36 35   34   32   29   25½  22   18   13    7
38 127   Martinez Romero Martin 2235 0     52½ 63 38½ 37½  35½  33   30   26   22   17   12    6½
39 35 GM Neelotpal Das 2453 0     52 64½ 40½ 39½  38   35½  32½  28½  23½  18   12½   6½
40 11 GM Marin Mihail 2548 2542 2575 Foment Martinenc 51 63½ 40 39   37   34½  31   27   23   18   12½   6½
41 22 IM Castellanos Rodriguez Renier 2497 2482   Alzira 50½ 63½ 42½ 41½  39½  36½  33   28½  23½  18½  12½   6½
42 34 IM Leniart Arkadiusz 2455 0   Polonia Wroclaw 49½ 61½ 39½ 39   37½  35   32   28   24   19   13    6½
43 38 IM Burg Twan 2450 0   HMC Den-Bosch 49½ 60½ 41 40   38   35   31   26½  22   17½  12    6½
44 54 IM Panelo Marcelo 2413 2413 2460 Sant Andreu 49 61 39½ 38½  36½  34½  31½  27½  23½  18½  13    6½
45 81 FM Sanchez Ibern Marc 2327 2294 2397 Foment Martinenc 48½ 58½ 39 38   36   33   29½  26   22½  18   12½   6½
46 33 IM Suarez Pousa Diego 2463 2449   USC 47½ 59 36½ 35½  34   31½  28½  25   21   17   12    6½
47 56 IM Cruz Filemon 2406 2395 2479 Tres Peons 47 58 37½ 36½  35   32½  30   26½  22½  17½  12    6½
48 49 GM Pogorelov Ruslan 2430 2442     46 57½ 39 38   36   33   30   26   22   17½  12    6½
49 43 IM Blomqvist Erik 2438 0   SK Rockaden 46 57½ 38½ 38   36½  34   31½  28   24   19   13    6½
50 30 IM Kalegin Evgenij 2477 0     46 57½ 37 36   34   32   29   26   22   17½  12    6½
51 77 IM Peek Marcel 2338 2354     46 57 39 38   37   35   32   28   23½  18   12½   6½
52 70 IM Vidarte Morales Arturo 2359 2350 2440 Montcada 44½ 56½ 34½ 33½  32   29½  26½  23½  20   16½  12    6½
53 79 WGM Soumya Swaminathan 2338 0     43½ 52½ 38 37   35   33   30½  27½  23½  18½  13    6½
54 94   Giroyan Gary 2294 0   Cannes Échecs 43 53½ 35½ 35½  34½  33   30½  27   23   18½  13    6½
55 66 IM Mestre Bellido Hector 2380 2368 2413 Uga 43 53½ 35½ 34½  33   31   28   25   21   17   12    6½
56 58 FM Cruz Ravina Francisco Javier 2399 2374   Algeciras 42 52 33½ 32½  30½  28½  26½  24½  21½  17½  12½   6½
57 39 GM Thipsay Praveen M 2444 0     6 49½ 62 39 38   36   33   30   26   22   17½  12    6
58 31 FM Anton Guijarro David 2473 2461   Virgen de Atocha 6 48½ 61½ 39½ 38½  37   34½  31   27   22½  17   11½   6
59 61 IM Lorenzo De La Riva Lazaro 2391 2368 2448 Sant Josep 6 48 60½ 37 36   34½  32   29½  26   21½  17   12    6
60 67 FM Jolly Jean-Francois 2377 0   Agneaux St Lô 6 48 59½ 36½ 35½  33½  31½  28½  25½  21½  16½  11½   6
61 63 FM Pardo Simon David 2388 2374   API Elx 6 47½ 59 37 36   34   32   29   25½  21   16½  11½   6
62 64 FM Broekmeulen Jasper 2388 0   HMC Calder 6 47½ 59 37 36   34   31½  28½  25   20½  16   11    6
63 75 FM Sowray Peter J 2350 0   Drunken Knights 6 47½ 58½ 36½ 35½  33½  31   28   24½  21   16½  11½   6
64 48 IM Asis Gargatagli Hipolit 2431 2419 2442 Barcelona 6 47 59½ 38½ 37½  35½  33   30   26½  22   17½  12    6
65 170   Burg Brent 2149 0   HMC Den-Bosch 6 47 56½ 33½ 32½  31   28½  25½  22½  19½  16   11½   6
66 45 IM Gual Pascual Antonio 2436 2439 2510 Escola d'Escacs de Barcelona 6 46 57½ 38 37   35   32   29   26   22   17   12    6
67 130   Suarez Uriel Adrian 2217 2225   La Casa del Ajedrez 6 46 57 34½ 33½  32½  30½  28½  25½  22   17½  12    6
68 44 IM Teran Alvarez Ismael 2437 2438   Natación Sevilla 6 45½ 58 35½ 34½  33   30½  28   25   21½  17   12    6
69 136   Van Den Berg Bram 2206 0   Amersfoort 6 45½ 56½ 33½ 32½  31   29½  28   25½  22   17½  12    6
70 88 FM Robin Samy 2306 0   LTA 6 45½ 56 37 36   34   32   29   25½  21   16½  11½   6
71 217   Silva Rodriguez Fernando 2064 2025   Eva Manises 6 45½ 54 30½ 30½  29½  28½  26½  23½  20½  16½  11½   6
72 95   Simonian Tigran 2294 0     6 45 57½ 33½ 32½  31½  29½  26½  23½  20   15½  11    6
73 41 IM Rojas Keim Luis 2438 2440 2485 Mollet 6 45 56½ 36½ 35½  33½  31½  28½  24½  20½  16   11½   6
74 111 cm Capellades Subirana Marc 2260 2224 2332 Peona i peó 6 45 55½ 34 33   31½  30   27½  24½  21   16½  11½   6
75 103 FM Escandell Juan C 2276 2260 2352 Cerdanyola del Vallès 6 44½ 56½ 32½ 31½  30½  28½  25½  22½  19½  16   11½   6
76 155 FM Van Leent Dimitri 2175 0   Amersfoort 6 44½ 55 32 31   30   28   26   23   19   15   11    6
77 86 FM Eggleston David J 2318 0   Durham City 6 44½ 54½ 36 35   33   31   28   25   21   17   12    6
78 80   Markidis Konstantinos 2330 0     6 44½ 54½ 35 34½  33   31½  29   25½  21½  16½  11½   6
79 141   Sucher Johannes 2195 0   Innsbruck Pradl 6 44 54½ 31 30   29   27   25   22   19   15   11    6
80 89 FM Coll Ortega Jordi 2303 2267 2384 Lleida 6 44 54 35 34   32   30   27½  24   20½  16   11    6
81 76 WGM Padmini Rout 2348 0     6 43½ 55 36½ 35½  33½  31½  29   26   22   17   12    6
82 65 IM Baches Garcia Guillermo 2382 2383 2446 Lleida 6 43½ 53½ 35½ 34½  33   31   28½  25½  21½  17   12    6
83 74 FM Trepat Herranz Joan 2352 2322 2382 Lleida 6 43 54 34½ 33½  32½  30½  27½  24   20½  16½  11½   6
84 239   Arnedo Ruiz Alberto 2029 2026   Alfaro 6 43 53½ 29½ 28½  27   25½  23½  21½  19   15½  11    6
85 85 IM Mohota Nisha 2320 0     6 43 52½ 36 35   33   31   28½  25½  21½  17   12    6
86 115   Glantz Robert 2256 0   Schachfreunde Berlin 1903 6 42½ 52½ 32½ 31½  30½  28½  26½  24   21   17   12    6
87 57 IM Vehi Bach Victor Manuel 2403 2400 2457 Escola d'Escacs de Barcelona 6 42 52½ 33 32   30½  28½  26   23½  20½  16½  11½   6
88 110 FM Ramondino Renzo 2262 0   Circolo Palermitano Scacchi 6 41½ 52 31 30   29   27½  26   23½  20   15½  11    6
89 138   Barrenechea Bahamonde Gustavo 2196 2202   Natación Sevilla 6 41½ 51½ 30 29   27½  26   24   21   18   15   11    6
90 133 WIM Vovk Oksana 2212 0     6 41 51 32 31½  30   28½  26½  23½  20½  16½  11½   6
91 121   Prieto Aranguren Alain 2243 2224   Avariño 6 40½ 51½ 31 30   29   27   25   22   19   15   11    6
92 181   Gurevich Daniel 2134 0     6 40½ 51½ 29 29   28   26   24   22   19   15½  11    6
93 84 FM Hadzimanolis Antonios 2322 0     6 40½ 50 33 33   32   31   29   26   22   17   12    6
94 112 cm Exposito Amaro Josue 2258 2251 2357 Passió d'Esparreguera 6 40 50½ 32½ 31½  30½  28½  26   22½  19   15½  11    6
95 120 cm Khaidorov Viacheslav 2244 2232 2334 Tarragona 6 40 49 34 33   32   30   28   25   21   16½  11½   6
96 139   Diez Fraile David 2196 2189   Zornotza 6 40 49 31 30   28½  27   25   22   19   15½  11    6
97 159   Herrera Reyes Jose Antonio 2167 2138   Caja Canarias 6 39½ 49 31 30½  29   27½  25   22   19   15   11    6
98 135   Beukema Stefan 2209 0   Schoten 6 39 49 31 31   30   29   27   24   20   16   11    6
99 144 cm Gallart Zafra Jaume 2190 2197 2281 Tres Peons 6 37½ 47½ 31 30   28½  27   25   22   19   15½  11    6
100 129   Alberto Manuel 2218 0     6 36½ 45½ 28 28   28   27   25   22   19   15   11    6
101 174 cm Menac Comas Joan Ramon 2143 2145 2232 Catalonia 6 36 45½ 24 24   24   23½  22   20   18   15   11    6
102 23 IM Larino Nieto David 2495 2488 2517 Montcada 51 64 39 38   36   33   29   24½  20   15½  10½   5½
103 83 FM Chueca Forcen Alberto 2323 2306   El Olivar 51 61½ 39½ 38½  36½  33½  30   26½  22   16½  11    5½
104 16 IM Bacallao Alonso Yusnel 2532 0     49 61½ 41 40   38   35   31   26½  21½  16½  11    5½
105 7 GM Ipatov Alexander 2562 2513 2543 Barberà 48½ 60 37 36   34   31   28   24½  21   16½  11    5½
106 122   Santos Latasa Jaime 2242 2228   C. Deportivo Oviedo93 48 60 34 33   31½  29½  27½  24½  20½  16   11    5½
107 29 IM Lauber Arnd 2478 0   Berlín 48 59 38 37   35½  33   29½  25½  21   16½  11    5½
108 119 cm Minguez Rodriguez Raul 2244 2236 2316 Ateneu Colón 47 57½ 34 33   31½  30   28   25   21   16   11    5½
109 150 cm Tallo Dominguez Imar 2176 2207 2318 Scc Sabadell 46½ 58 32 31   30   28   25   22   18½  14½  10    5½
110 69 FM Debray Christopher 2364 0   Rueil Malmaison 46 57½ 35 34   32   30   27   23½  20   15½  11    5½
111 97 FM Gachet Sebastien 2285 0   Grasse Échecs 45½ 57 32 31   30   29   27   24   20   15½  11    5½
112 197   Andreassen Pal 2092 0   SOSS 45½ 57 29 29   28   26½  24   20½  17   13½  10    5½
113 60 IM Cabrera Trujillo Jorge 2392 2374   Caja Canarias 44½ 57½ 34½ 33½  31½  29   26½  23   19   15   10½   5½
114 102 cm Colon Garcia Enrique 2276 2282 2367 Scc Sabadell 44½ 55½ 32½ 32½  31½  30   27½  24   20   15½  11    5½
115 300   Broekmeulen Joris 1910 0   HMC Calder 44½ 55 30 30   29   27   25   22   19   15½  11    5½
116 164 cm Rojano Cano Francisco Jose 2160 2172 2263 La Colmena 44½ 53½ 33 32   31   29   26½  23   19½  15   10½   5½
117 108 cm Barbero Senidic Alejandro 2264 2245 2339 Lleida 43 54 34½ 33½  31½  29½  26½  23½  19½  15½  10½   5½
118 100   Lemeaux David 2279 0   Echequier Bordelais 42½ 53½ 33½ 32½  31½  29½  26½  23½  19½  15½  10½   5½
119 92   De Filomeno Simone 2300 0   Prato 42½ 53 31½ 31   29½  27   24½  22   18½  15   10½   5½
120 117 cm Martorell Aguado Joan 2249 2222 2309 Malgrat 42½ 53 30½ 29½  27½  25½  23½  20½  17½  14½  10½   5½
121 87 FM Arias Boo Guillermo 2314 2308 2379 Barcelona 42 52½ 33 32   31   29½  27   23½  20   15½  11    5½
122 72 WGM Rudolf Anna 2355 2352   Virgen de Atocha 41½ 53 33½ 32½  30½  28½  26   23½  20   15½  11    5½
123 116   Bressac Stephane 2252 0   Echequier Niçois 41½ 51½ 29½ 28½  27½  26   24½  22   18½  14½  10    5½
124 132   Blazeka Matej 2213 0   Mladost 40½ 50½ 33½ 33   32   30   27   23½  19½  15½  10½   5½
125 206   Forsberg Conde Martin 2077 2033 2238 Foment Martinenc 40½ 49½ 26½ 26½  26½  25½  23½  21½  18½  14½  10    5½
126 163 WIM Padurariu Ioana-Smaranda 2164 0   Iasi 40 51 30 29   28   26   24   21½  18   14½  10½   5½
127 180   Fernandez Diaz Cristian 2134 2104 2182 Mollet 39½ 51½ 26½ 26½  25½  23½  21½  19½  16½  13½  10    5½
128 195   Garcia Castellote Oscar 2094 2026 2202 Peona i peó 39½ 50 25 25   24   22½  21   19½  17½  14½  10½   5½
129 104 FM Byklum Bjornar 2275 0   SOSS 39½ 49½ 29½ 29½  28½  27   25   22½  19   14½  10    5½
130 113 FM Tudela Corbalan Carlos 2258 2226   Totana 39½ 49½ 28½ 27½  26½  24½  22½  20   17   14   10    5½
131 198   Skutta Bernd Dr 2091 2088   Caja Canarias 39½ 49 26½ 26½  25½  24½  22½  20   17   14   10    5½
132 156 FM Trujillo Villega Pablo Adrian 2173 0   Caja Canarias 39 50 29½ 28½  27   25   23   20½  18   14½  10    5½
133 148 WIM Johansson Viktoria 2181 0     39 49½ 30 29½  28   26½  24   21½  18½  14½  10½   5½
134 177   Ballester Llagaria Luis Eduard 2139 2106   Eva Manises 39 49½ 29 29   28   26   24   21½  18   14½  10½   5½
135 154   Meza Martinez Alcides Ivan 2175 2132 2230 Bellvitge 38½ 48 30 29   28   26   24   21   18   14½  10½   5½
136 216   Shatko Danil 2064 2061 2226 Cerdanyola del Vallès 38½ 47½ 27 27   26   24   22   19½  17   14   10    5½
137 229   Parramon Ros Francesc 2042 2065 2158 Gerunda 38 48 26 26   25   23½  22   19½  17   13½  10    5½
138 171 cm Llopis De Aysa Manuel 2148 2196 2241 Congres 38 46½ 29½ 28½  27   25½  24   21½  18   14½  10    5½
139 185   Dalmau Jorgen 2122 0   Solna 37½ 48 26 26   25   23½  22   19½  17   13½  10    5½
140 142   Bas Mas Jose Joaquin 2194 2178   Fomento Gandia 37½ 47½ 28½ 27½  26½  25   22½  20   17½  14   10    5½
141 169 nm Anguera Maestro Jaime 2150 2182 2270 Sant Andreu 37 44½ 30 29   28   26   23½  21   17½  14   10    5½
142 183   Silva Rodriguez Julio 2133 2107   Eva Manises 34½ 43½ 24 24   23   22   20½  18½  16½  13½  10    5½
143 248   Morlino Jean-Baptiste 2019 0   Saint Laurent du Var Échecs 34½ 42 23 23   22   21   20   18   16   13½  10    5½
144 114 cm Avila Jimenez Javier 2257 2247 2331 Montmeló 5 46½ 56 35½ 34½  32½  29½  26½  23   19½  15   10    5
145 106 FM Ryan Joseph 2267 2278 2340 Foment Martinenc 5 46 56½ 35½ 34½  33½  31½  28½  24½  20   15   10    5
146 101 cm Banos Oscar 2278 2270 2349 Uga 5 46 56½ 33 32   31   29   26   22½  19   14½  10    5
147 107 FM Gavilan Diaz Mario 2266 2266   Laurus 5 46 56 33½ 32½  31½  29½  26½  23   19½  15   10    5
148 352   Bugel Jeroen 2127 2127   Amersfoort 5 45½ 57 33 32   30   28   26   23   19½  15   10    5
149 98 FM Lillo Castay Victor 2281 2293 2352 Figueres 5 45½ 56½ 33 32   31   29   26   23   19   15   10    5
150 147   Alvarado Diaz Alejandro 2181 2189   Caja Canarias 5 44½ 54½ 32 31   30   28   25½  22   18   14   10    5
151 137   Gerola Fausto 2203 0     5 44½ 54½ 30 29   27½  26   24   21   18   14   10    5
152 313   Garcia Acosta Roger 1879 1864 2081 Cerdanyola del vallès 5 44 56 30 29   27   25   22½  20   17   13    9    5
153 272   Idiazabal Troyas Aritz 1972 1956   Gazte Berriak 5 44 55 29 28   26   24   22   20   17   14   10    5
154 176   Verstraeten Reinaert 2141 0   Dolle Toren Leuven 5 44 53½ 31½ 30½  29½  27½  25   22   18   14   10    5
155 105   Rabineau Clement 2273 0     5 43½ 54 31½ 30½  29½  28   26   23   19   15   10    5
156 124   Zamarbide Inarrea Daniel 2239 2216   Oberena 5 43½ 53 32 31½  30   28½  26   23   19½  15   10    5
157 221   Fageot Julien 2060 0   Echequier Aubois 5 43½ 53 28 28   27   25½  23   20½  18   14½  10    5
158 109   Delabaca Romuald 2263 0     5 43 53 30½ 29½  28½  27½  25½  22½  19   14½  10    5
159 62 IM Granados Gomez Manuel 2388 2384 2445 Foment Martinenc 5 42½ 51½ 31 31   30   28½  26½  23½  19½  15   10    5
160 47 IM Gonzalez Rodriguez Jorge A 2434 2424 2492 Lleida 5 42 53 29½ 28½  27½  26   23½  21   17½  14   10    5
161 151 WFM Aranaz Murillo Amalia 2176 2191   Alekine Espartina 5 42 50½ 32 31   30   28½  26   23   19½  15   10    5
162 167   Ferrante Marco 2152 0   A.D. Scacchi Lilybetana 5 42 50½ 30½ 29½  28   26½  24   21½  18   14½  10    5
163 184 cm Sanchez Perales Ezequiel 2129 2148 2221 Masnou 5 41½ 52 28 28   27½  26½  25   22½  19   14½  10    5
164 165 cm Sanpera Bonet Juan Carlos 2153 2172 2236 Catalonia 5 41½ 51½ 29 28½  27   25   22½  19½  16   12½   9    5
165 252   Baeza Escudero Javier 2008 2040     5 41½ 51½ 26 26   26   25½  24   21½  18½  14½  10    5
166 153   Lacroix Romain 2176 0   Castel / Moissac 5 41½ 49½ 31 30   28   26   24   21   18   14   10    5
167 172 FM Lasinskas Povilas 2148 0     5 40 48½ 31 30   29   27   25   22   19   15   10    5
168 149 cm Lacasta Palacio Joaquim 2180 2184 2267 Martorell 5 39 49½ 28½ 28   26½  25   22½  20   16½  13    9½   5
169 237   Nieto Asencio Maria Del Carmen 2034 2026   Estepona 5 39 47½ 25½ 25½  24½  23   21   19   16   12½   9    5
170 166   Galvez Extremera Francisco 2152 2156   Cruz Roja Linares 5 38½ 47½ 29 28   27   25   23   21   18   14   10    5
171 187   Balague Camps Marc 2119 2113 2203 Figueres 5 38 47½ 26½ 26½  26   24½  22½  20   16½  13    9    5
172 204   Frances Cuscullola Oriol 2079 2069 2206 Benavent 5 38 47½ 24 24   23   22   20   17½  15   12½   9    5
173 219   Diaz Munoz Sergi 2061 2050 2164 Banyoles 5 37½ 48 23½ 23½  22½  21½  19½  17½  15   12    9    5
174 277   Buch Prades Joan 1965 1963 2120 Masdenverge 5 37½ 47½ 23½ 23½  23½  22½  21   19½  17   14   10    5
175 231   Lopez Baena David 2041 2031 2118 Castelldefels 5 37½ 47 25½ 25½  25   23½  21½  19½  17   13½   9½   5
176 134 WIM Papadopoulou Vera 2210 0 2260 Sant Josep 5 37½ 47 24 23   22   20½  19   17½  15   12    9    5
177 254   Chalmeta Torredemer Enric 2006 2021 2091 Colònia Güell 5 37 47 21 21   21   21   20   18   15   12    9    5
178 281   Ducatez Raphael 1951 0   Genas 5 37 45½ 20 20   19   18   17   16   14   12    9    5
179 186   Thomas Fabien 2120 0   Clermont-Ferrand Echecs 5 36½ 46½ 21½ 21½  21½  20½  19½  18½  16½  13½   9½   5
180 238   Auvray Simon 2033 0     5 36½ 45 24½ 24½  23½  22½  21   19   16½  13    9    5
181 212   Havik Victor 2069 0   Stavanger SK 5 35½ 45 24 24   23   22   20½  18   15½  13    9½   5
182 178   Schmidt Ralf 2138 0   Scachclub Oberwinden 5 35 46 26 26   26   25   23   20   17   14   10    5
183 260   Niedermair Hannes 2001 0   Innsbruck Pradl 5 35 43½ 21 21   21   20½  20   18½  16   13    9½   5
184 224   Matt Stefan 2052 0   Innsbruck Pradl 5 34½ 42½ 22 22   22   21½  20½  19   16½  13    9    5
185 207   Luke Brezmes Cristofer 2074 2085 2176 Tarragona 5 33½ 42½ 21 21   21   21   20   18   16   13    9    5
186 146   Lopez Perdomo Juan David 2181 2194 2230 Peona i peó 5 32 41 25½ 25½  25½  24½  22½  19½  16½  13½   9½   5